KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


Konya'dan dünyaya uzanan "Tarih Köprüsü"

11'inci Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı ile kıtalararası "Tarih Köprüsü" Konya'da kuruldu. 158 şehrin belediye başkanı ile birlikte birçok akademisyenin katıldığı konferansta tarihi mirasın halk ile birlikte korunması ve dil, din, ırk ayrımı olmadan tüm insanlık için bu alanda köprü kurulması teması toplantıya damgasını vurdu.

11'inci Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı, Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 10-13 Haziran 'da Konya Dedeman Otel'de düzenlendi.

Konferansa Riyad Prensi Dr. Abdülaziz Muhammed gibi çok sayıda üst düzey yetkili, dünyanın bir çok noktasından belediye başkanları ve delegeler katıldı. Konferans kapsamında ilk kez gençlerin söz aldığı Gençlik Forumu da düzenlendi.11 Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı'nın açılışında konuşmacı olarak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadakawa, Konya Milletvekilleri adına Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, AK Parti Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Konya Valisi Osman Aydın ve Devlet Bakanı M.Sait Yazıcıoğlu katıldı.

Konferansın açılında akademik konuşmaları ise Akademik Danışman, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peysaj Mimarisi Öğretim Görevlisi Dr. Ayşegül Tokol ve Çekül Vakfi Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen söz aldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Temmuz-Ağustos 2008 Sayısında...