KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


Merhaba Türk Yunan dostluğu...

Kongre Dergisi’nin, Turizm camiasında, başta kongreler olmak üzere çeşitliliğin üzerine giderek, bugünkü aranan yüzü olması, turizmcilerin de aradığı yayın haline gelmesini sağladı.

Kongre’nin Genel Yayın Müdüresi beni bu güzel dergiye “Konuk Yazar” olarak davet edince, işte bu ilk haber yazımla onun güzide çalışanları arasında yer almaya karar verdim.

Merhaba meslektaşlarım!

15 yıl Travel Tour News Dergisi’nde her ay sizinle buluşmanın güzel hatıralarını hala yaşıyorum. 15 yıl içinde her ay çıkan başyazılarımı bir kitapta topladım ve yayınladım. Şimdi dostlarımın kütüphanelerinde yer alan bu kitap Türk Turizmi’nin 15 yıllık tarihini barındırıyor.

Merhaba dostlar!

Gelelim bu günlere; geçenlerde Girit’teydik. Yunan Basın Konseyi, Türk Basın Konseyi’nin dördüncü toplantısı için Girit’i seçmiş ve bizi davet etmişti.

Bizi altı yıldızlı diyebileceğimiz Girit’in en güzel oteli Capsis’de ağırladılar. Şu kadarını söylemeliyim, kaldığımız odanın önünde, özel havuzumuz ve çiçek bahçemiz vardı. Bu tip bir yapıyı 25 yıl önce Acapulco’da görmüş ve hayret etmiştik. İşte buyurun, zenginlik ve teknoloji, havuzları buraya taşımış. Yunan rakısı, Yunan kahvesi, Yunan dolmasını, biz Turko’ya çevirdik. Onlar da zaman zaman bu çeviriye bizimle birlikte güldüler.... Kah Grek “cafe”, kah Turkish “cafe” ile uzlaştık gittik.

İki gün süren ve her iki tarafın yaptığı konuşmalarda, Türk ve Yunan basın mensupları, iki ülke siyasetçilerinin ve medya mensuplarının müşterek menfaatlerinin, uzlaşma, birleşme, geçmişe sünger seçme, müsbet haber yayma konularında birleştiği hususunda mutabakata vardılar.

Açılışta Türkiye’den Devlet Bakanı’mız Mehmet Aydın, tarihi anlatan, kültürel, ticari ve dostluk dolu sözler içeren güzel konuşmasıyla büyük ilgi topladı.

Yunanistan tarafından ise, Turizm Bakanı Aris Spiliotopulos bu konuşmaya çok candan ve samimi bir yaklaşımla, her sahada dostluk ve işbirliği yapılması hususunda güzel mesajlar verdi.

Türk ve Yunan gazeteciler bu konuşmalara büyük destek verdiler.

1988 yılında Selanik’te yapılan bir Turizm Fuarı’na iştirak etmiştim. Orada tanıştığım Yunan Turizm Bakanı Nikos Skoulas’a “Turizmde Türklerle nasıl bir işbirliği olabilir” sorusunu sormuştum. Bana cevaben, “Türkler Kıbrıs’tan askerlerini çekmedikçe ve Maraş’ta otelleri iade etmedikçe Türklerle işbirliği yapmamız beklenemez” demişti.

“Sayın Bakan, ben size ticari bir soru sordum, siz bana politik bir cevap verdiniz” diyebilirdim. Demedim ve içimden “Atina aynı tas aynı hamam” dedim...

Bugün artık öyle değil. Girit’te karşılaştığımız Yunanistan Turizm Bakanı’nın Basın Konseyleri toplantısında verdiği dostluk mesajları çok samimiydi. Doğrusu da budur. Bunu Türk ve Yunan medyası, basın ve turizm açısından nasıl değerlendirecektir...

Yakın tarihte göreceğiz.

Her ay buluşmak ümidiyle...

Nihat Boytüzün


UFTAA (United Federation of Travel Agents' Associations) Yönetim Kurulu Onur Üyesi,
Senegal ve Maldivler Fahri Başkonsolosu,
Kamera Turizm Sahibi, Hindistan Hava Yolları Türkiye Mümessili