KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


“DiyabetTır” Türkiye'den geçti...

Diyabetle ilgili toplumsal duyarlılık ve farkındalığı arttırmak amacı ile yola çıkmış ve 2006 yılından itibaren 5 kıtada, 65 şehirde yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen DiyabetTır, 16-24 Aralık'ta Türkiye'de hizmet verdi. İstanbul’daki aktivitelerini Türkiye Diyabet Vakfı önderliğinde ve Novo Nordisk’in katkılarıyla gerçekleştiren DiyabetTır'da, 16-20 Aralık tarihleri arasında İstanbul Cevahir Alışveriş merkezi önünde, 22-24 Aralık'ta Ege Üniversitesi önderliğinde İzmir'de hastalıkla ilgili detaylı bilgiler verildi.

“DiyabetTır” ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Mads Bo Larsen, yayılma hızı nedeniyle Birleşmiş Milletler’in AIDS’le birlikte global sorun olarak değerlendirdiği iki hastalıktan biri olan diyabetin etkilerinin, hem birey, hem de toplum için potansiyel olarak yıkıcı olmaya devam ettiğini ifade etti.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Rekabet Forumu’nda Güney Kore’nin gelişimi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu, İstanbul’da Sabancı Center’da düzenlendi. Konferansta dünyanın en fakir ülkelerinden biriyken 40 yılda gelişmiş ülkeler arasına katılan Güney Kore ele alındı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...“Yaşam, Kriz ve İnsan” Ankara’da masaya yatırılacak…

İnsan Kaynakları Kongresi, 12 Şubat’ta Ankara’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenecek. Ana teması "Yaşam , Kriz ve İnsana Dair ...'' olan kongrede iş yaşamında insana ve krizlerle etkilenen yaşamına dair konular tartışılacak.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...İş dünyasının yeni adresi

The Marmara Hotels & Residences tarafından, 2008 yılında açıklandığı gibi, 10 yıllık büyüme planı kapsamındaki ilk oteli The Marmara Şişli, İstanbul'da, adını aldığı Şişli ilçesinde açıldı. The Marmara Şişli'nin tanıtımı düzenlenen basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak The Marmara Hotels & Residences Genel Koordinatörü Serdar Alp Turan ve The Marmara Şişli Genel Müdürü Göksenin Kürkçü katıldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Yenilenen yüzüyle Topkapı Sarayı

İstanbul’da Topkapı Sarayı bölümlerini yeniden hayata kazandıran İstanbul İl Özel İdaresi, sarayı eski ihtişamını yakalamış hali ile yakında İstanbul’un ve dünyanın kültür hayatına sunacak. Bağdat Köşkü, eski ihtişamına bürünürken Osmanlının ilk matbaası olan “Matbaa-ı Amire” özel dizaynla restore edildi.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...PDR International toplantıları bu yıl İstanbul’da yapıldı…

PDR International toplantıları olan TMI İş Ortakları Ülke Yöneticileri Toplantısı (TMI Partner Meeting) ve TACK Dünya Konferansı İstanbul’da düzenlendi. TMI Partner Meeting 11-12 Ocak’ta TACK Dünya Konferansı ise 14-18 Ocak’ta The Marmara İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kurumsal müşterilere eğitim hizmetleri veren kuruluşlar olan TMI ve TACK’ın temsilcileri eğitim hizmetleri hakkında görüşlerini paylaşmak üzere buluştu.

TMI Partner Meeting ve TACK Dünya Konferansı organizasyonunu yapan Abbas Turizm Organizasyon ve Tic.Ltd.Şti Genel Müdürü Abbas Özferendeci düzenlenen iki toplantı için konaklama, transfer, toplantı organizasyonları, ikramlar, akşam yemekleri, şehir turları organizasyonu yaptıklarını belirtti. Abbas Turizm Operasyon Müdürü Atilla Erinç ise her iki toplantı organizasyonu için konuştu.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Erkekler için “Sağlık TIR'ı”

Türk Androloji Derneği'nin organize ettiği “Erkek Sağlık TIR'ı”nın start alışı, 14 Ocak'ta İstanbul Şişli Meydanı'nda gerçekleştirildi. Yapılan törene, Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Bayer Türk Genel Müdürü Dr. Sebastian Guth ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Uludağ’da turizm yol haritası

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaşanan eksikliklerin tespit edilerek giderilmesi yönünde tedbirler alınması için çalışma yapmak üzere Bursa Uludağ’da incelemelerde bulundu. Bakan Ertuğrul Günay, 3 Ocak’ta, Uludağ’da bulunan konaklama tesislerini ve bölgeyi beraberindeki heyet ile birlikte dolaşarak sorunlar hakkında bilgi aldı. 4 Ocak tarihinde ise Uludağ’da bulunan otel işletmecileri, milletvekilleri, TUROB ve GÜMTOB’un da bulunduğu sivil toplum örgütü temsilcileri ve yerel yöneticilerin katılımı ile Uslan Club Hotel’de yapılan toplantıda tespit edilen sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Pazarlamada “Facebook” gibi sosyal ağ fırsatları

“I’m on Linkedln –Now What?” ve “I’m on Facebook – Now What?” adlı kitapların yazarı, JibberJobber.com’un CEO’su Jason Alba, 11 Mart’ta Swissotel The Bosphorus Istanbul Hotel’de IMI Conferences tarafından düzenlenecek “Social Networking for Marketers” adlı workshop için Türkiye’ye gelecek.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...İnsan doğasının bilinmeyen yönleri Parapsikoloji Konferansı’nda…

Duyular dışı algılama yeteneğini inceleyen bilim dalını konu alan 2’nci İstanbul Parapsikoloji Konferansı, İnsanlığı Birleştiren Bilgiyi Yayma Vakfı ile Metapsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneği'nin ev sahipliğinde 23-24 Mayıs’ta İstanbul’da Harbiye Askeri Müze'de düzenlenecek.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...TYD 20 yaşında...

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), 20’nci kuruluş yılı kutlama töreni, 14 Ocak'ta İstanbul'da Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirildi. TYD’nin kurucularından Barlas Küntay anısına verilen 2007 Barlas Küntay Turizm Araştırma Yarışması’nın ödüllerinin de takdim edildiği geceye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TYD Başkanı Murat Dedeman ve TYD üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda turizmci katıldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...TUROB'un turizmde 2009 yılı beklentileri

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) İstanbul’un 2008 yılı genel turizm ve 2009 yılına ait beklentilerle ilgili olarak düzenlediği Basın Toplantısı, 20 Ocak'ta Ceylan InterContinental İstanbul Hotel'de yapıldı. Toplantıya TUROB Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkan Timur Bayındır katıldı. İstanbul'un Türkiye'nin nüfusunun % 18’ini barındırarak toplam verginin % 40’ını sağlarken turizm gelirinin ise yaklaşık % 35’ini ülke ekonomisine kazandırdığını belirten Bayındır, İstanbul'un Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 3'üncü büyük şehri olduğunu söyledi.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Japon mimarisi Türkiye’de konuşulacak…

Japonya’nın önemli mimarlık ofislerinden SANAA’nın ortağı Ryue Nishizawa, Fibrobeton Ana Sponsorluğu’nda, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Yapı-Endüstri Merkezi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelecek. Mimar Ryue Nishizawa, 18 Şubat’ta, İstanbul Yapı-Endüstri Merkezi’nde vereceği konferansın ardından, 19 Şubat’ta Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin ev sahipliğinde İzmirlilerle buluşacak.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...5'inci Dünya Su Forumu'na geri sayımda “Yeşil Oteller Projesi”

16 ile 22 Mart tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek 5'inci Dünya Su Forumu'na yönelik katılımcıların çevreye vereceği zararın azaltılması için 'Yeşil Forum İnisiyatifi' başlatıldı.5'inci Dünya Su Forumu Sekreteryası'nın bünyesinde bulunan Çevre Dostu Forumu, TUROB ve Bureau Veritas işbirliğiyle 'Yeşil Oteller Projesi' start aldı.

TUROB'tan aktarılan açıklamaya göre TUROB'un, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir turizm konularındaki projeleri desteklediğini kaydeden TUROB Yönetim Kurulu Üyesi Ö. Faruk Boyacı, "Yeşil oteller projemiz; hem çevremizin korunması, hem yurtdışındaki imajımız, hem de oteldeki maliyetlerimizin düşürülmesi açısından çok önemli bir projedir.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Kanada’da Şarap Festivali

Vancouver Playhouse International Wine Festival 2009, 26- 28 Mart tarihleri arasında Kanada’da Vancouver’de düzenlenecek. Vancouver Uluslararası Şarap Festivali’ne 15 farklı ülkeden 183’ün üzerinde şarap üreticisi katılacak. Festivalde tadım odalarının yanında 61 farklı etkinlik gerçekleştirilecek.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...İşsizlik ve ekonomik krizde ruh sağlığının önemi

Türkiye Psikiyatri Derneği Basın Toplantısı 23 Ocak’ta The Marmara İstanbul Hotel’de düzenlendi. Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu'nun katıldığı toplantıda ekonomik krizin ruh sağlığına etkileri ve çözüm önerileri, işsizlik ve aşırı çalışma ile başa çıkma yolları, stresle başa çıkma yolları, savaşın sonrasında gelen travma gibi pek çok konu hakkında bilgiler verildi. Toplantıya konuşmacı olarak Dr. Burhanettin Kaya, Dr. Doğan Yeşilbursa, Dr. Halis Ulaş, Dr. Çezar Atasoy katıldı.

Yoksulluk ve işsizliğin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Halis Ulaş, OECD ülkeleri arasında Türkiye’nin gelir eşitsizliği açısından Meksika ile birlikte 2’inci sırada yer aldığını belirtti. Ekonomik krizlerin yol açtığı işsizlik kadar önemli bir diğer sorunun kayıt dışı çalışma olduğunu belirten Ulaş, ruh sağlığının korunması ve tedavisi için sağlık politikalarında düzenleme yapılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...

Serdar Alp Turan & Göksenin Kürkçü


Atilla Erinç & Abbas Özferendeci