KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


Enerji Verimliliği Forumu’ndan “Enerjini Boşuna Harcama” Çağrısı

1'inci Ulusal Enerji Verimliliği Forumu, 15-16 Ocak'ta WOW İstanbul Hotel & Convention'da düzenlendi. 28’inci Enerji Verimliliği Haftası kapsamında “Enerjini Boşuna Harcama” sloganıyla gerçekleştirilen forumun açılışına konuşmacı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) Genel Müdürü M. Kemal Büyükmıhçı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Nüket Yetiş, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İçişleri Bakanlığı StrateJi Geliştirme Müdürü Adnan Yılmaz, TBMM Sanayi, Ticaret,Enerji,Tabii Kaynaklar,Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Dr. Soner Aksoy katıldı. Adnan Yılmaz, Bozcaada’nın hidrojen enerjisi üretimi için pilot yer olarak belirlendiğini belirterek çalışmaların başladığını ifade etti.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Uzay Yolu’nun senaristi David Gerrold ve Oscarlı film ilhamı
Erin Brockovich İstanbul’a geldi…

3. Düş+Zaman=Gerçek Konferansı, 2 Şubat’ta Asemble Eğitim ve Danışmanlık tarafından Conrad İstanbul Hotel’de düzenlendi. Julia Roberts’ın hayatını oynadığı filmle Oscar kazandığı, avukatlık bürosunda dosyalama elemanı iken üstlendiği sorumluluk, çevre bilinci ve insan hayatına verdiği değerle Amerikan tarihinin en büyük tazminat davasını kazanan milyonların sevgilisi Erin Brockovich, ‘Ben yaptım siz de yapabilirsiniz’ konulu konuşmasıyla yer aldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Avrupalı bilim adamları ürolojik kanserleri Türkiye’de tartıştı…

Avrupa Onkolojik Üroloji Derneği’nin (ESOU – European Society of Oncological Urology) 6’ncı Toplantısı, 16 - 18 Ocak tarihlerinde Ceylan InterContinental İstanbul Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’de de önemli bir sağlık problemi olan ve yaşla birlikte giderek artan biçimde ortaya çıkan prostat kanseri, Türkiye’de en sık görülen kanserlerden birii olan mesane kanseri, görülme sıklığı sürekli artış gösteren böbrek kanseri ve 15-35 yaş grubu erkeklerde en sık görülen kanser türü olan testis kanseri konularına yer verildi.

“Prostat kanserinde prostat bezinin tamamının çıkarıldığı ameliyatlar yerine bezde kanserli yerin tedavi edildiği ameliyatlar, yakın gelecekte daha sık uygulanacak.”

Toplantının yerel Başkanı Avrupa Onkolojik Üroloji Derneği ve Türkiye Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, Kongre Dergisi’ne Türkiye’deki üroloji kanserleri ve toplantıda tartışılan konular hakkında görüşlerini aktardı: “Bu kongrenin ana hedefi ürolojik kanserler yani prostat kanseri, mesane, böbrek ve testis kanserleri hakkında güncel gelişmeleri tartışıp yeni gelişmelerde de fikir üretmek olarak gerçekleştirildi.

Organizatör gözüyle…

Toplantının organizasyonunu gerçekleştiren Formula 1’in yerel organizatörlüğünü yapacak TOLES Turizm ve Organizasyon Yönetici Ortakları M. Tolga Turgal ve Eser Turgal, 12 yılık sektör deneyimlerinden sonra genç bir organizasyon firması olarak kurdukları TOLES Turizm ve Organizasyon ile toplantı hakkında görüşlerini Kongre Dergisi ile paylaştılar.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Dünya toplantı organizatörü ortaklığı INCON Kongre Turizmi'ni İstanbul'da tartıştı...

“Türk Kongre Endüstrisi için Yeni Açılım” konulu “Bir Adım İlerisini Konuşalım” Toplantısı, kongre ve toplantı organizatörlerinin uluslararası ortaklığı olan INCON Group ortak şirket yöneticilerinin katılımıyla, Türkiye ortağı Serenas Group ev sahipliğinde 30 Ocak'ta WOW İstanbul Hotel & Convention Center'da düzenlendi. Toplantıya INCON Group Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Inge Hanser, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Serenas Group Başkanı Mustafa Gürbüz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Onur Gözet, AIMS International Congress Services Başkan Yardımcısı Susanne C. Kotska, MCI CEO'su Robin Lokerman, AIM Group Başkanı Gianluca Buongiorno konuşmacı olarak katıldı. 34 ülkede faaliyet göstereren INCON olarak her yıl 3 bin 500 kadar organizasyona imza attıklarını belirten Inge Hanser, “Türkiye'yi bir hedef ülke olarak seçtik” diye vurguladı.

“Sanal toplantılar krizden daha etkili bir tehdit olabilir”

Susanne Kotska “Dünyada Kongre Turizmi” adlı sunumunda Kanada'da toplantı sektörüyle ilgili yapılan bir araştırmada 671 bin toplantının 70 milyon katılımcıyla 35 bin 500 istihdam ve 32,2 milyar dolarlık doğrudan harcamaya yol açtığını ifade etti. Kotska, toplantı sektörünün sadece Kanada'yla sınırlı kalmayıp verdiği rakamların ülkelerin sayılarıyla çarpımıyla toplantı sektörünün çok büyük ve etkileyici bir sektör olmasına dikkat çekti. Kotska, toplantı dünyasında trendlerin teknoloji, Ortak Toplumsal Sorumluluk (CSR) kriterleri ve yeşil toplantılar, tedarik uygulamalarının artması, dış kaynak kullanımı (outsourcing) ve medikal toplantılar olduğunu belirtti. Sanal konferansların ileride artması halinde krizden daha büyük bir etki yapabileceğini belirten Kotska, otellere, konferans merkezlerine ve bir çok kongre destekçisine gerek kalmamasıyla sanal konferansların krizden daha büyük bir tehdit olabileceğini ileri sürdü.

"Kuvvetli bir destinasyon..."

Serenas Group Başkanı Mustafa Gürbüz, Kongre Dergisi'ne krizde Türkiye'de kongre turizminin geleceğine yönelik bakış açısını ve INCON toplantısına yönelik görüşlerini aktardı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...Türkiye'de otelcilik ve kongre turizminin yol haritası

“Türkiye'de Otelciliğin ve Kongre Turizminin Geliştirilmesi” Paneli 6 Ocak'ta İstanbul'da İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) düzenlendi. İTO ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Kongre Turizmi için hazırlanan yasa taslağı, Türkiye Kongre Bürosu örgütlenmesi, otelciliğin gelişimi, dünyada ve Türkiye'de kongre turizminin yeri gibi pek çok konu tartışıldı. Açılış konuşmasını İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli'nin yaptığı panelin oturum başkanlığını İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Kahraman Arslan yaptı. Panele konuşmacı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, ICCA Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Genel Müdürü Handan Boyce katıldı.

“Dünyada 2008 yılı kongre gelir payı 400 milyar dolar..”

Muharrem Keçeli, Türkiye'nin dünyada bir kongre ülkesi olarak marka değerinin yükselmesi gerektiğini vurguladı. Sezon dışı yüksek gelir getiren bir turizm çeşidi olan Kongre Turizmi'nin 12 aya yayılmasının altını çizen Keçeli, 2008 yılında yaklaşık 22 milyar dolar civarında olan toplam turizm gelirinin kongre gelir payının 400 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Ocak-Şubat 2009 Sayısında...TOLES'in ESOU organizasyon ekibi