KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


Psikiyatri uzmanları ve ilaç firmaları İstanbul’da buluştu…

3’üncü Ulusal Psikofarmakoloji Kongresi, 12-15 Mart’ta İstanbul WOW Hotels & Convention Center’da Psikofarmakoloji Derneği (PFD) tarafından düzenlendi. Klinik ve deneysel çalışmalar yapan birimler ve çalışanlarla ilaç sanayini buluşturan kongrede merkezi sinir sistemi hastalıkları ile davranış bozukluklarının tedavisi üzerine pek çok konu tartışıldı. Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısına konuşmacı olarak PFD Başkanı Prof. Dr. İsmail Ak, Marmara Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Prof. Dr. Hasan Herken, Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Aydın ve Diyarbakır Ergani Devlet Hastanesi’nden Uzm. Dr. Yasin Bez katıldı.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...Türkiye 2’nci Ekmud Bilimsel Platformu, Ankara’da düzenlendi...

Valor Turizm organizasyonluğunda gerçekleşen Türkiye 2’nci Ekmud Bilimsel Platformu, Türkiye Enfeksiyon Hastaliklari Ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlik Derneği tarafından 11-14 Mart’ta Ankara’da Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde düzenlendi.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...Dünyanın hayat kaynağı, Su Forumu’yla İstanbul’dan aktı...

5’inci Dünya Su Forumu, dünyanın pek çok ülkesinden rekor katılımla su üzerinde farklılıkları yakınlaştıran köprüler kurdu... Forum, bugüne kadar İstanbul’un ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olarak kayda geçti...

İstanbul; Marakeş, Lahey, Kyoto ve Meksiko’nun ardından yaklaşık 35 bin katılımla üç yılda bir düzenlenen Dünya Su Forumu’na ev sahipliği yaptı. Forum, “Farklılıkların Suda Yakınlaşması” teması altında 16-22 Mart’ta İstanbul Sütlüce Kongre ve Kültür Sarayı başta olmak üzere pek çok etkinlik mekanında düzenlendi. Forum süresince 112 adet tematik, 7 bölgesel, 5 üst düzey panel ve 105 yan etkinlik yapıldı. Forumun açılış törenine konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya Su Forumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Tabasaran, Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meksika Ulusal Su Komisyonu Genel Müdürü Jose Luis Luege Tamarago, BM Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, Fas Başbakanı Abbbas El Fassi, Japonya Veliaht Prensi Altesleri Naruhito Kotaishi katıldı. Prof. Dr. Oktay Tabasaran, su kaynaklarının etkin kullanımı için acil önlemler bulunması gerektiğini ifade etti. “Farklılıkların Suda Yakınlaşması” temasına uyumlu olarak Afrika ve Orta Asya’dan 1000 kişinin foruma ücretsiz katılımının sağlandığını belirten Tabasaran, katılımcıların kaldığı bir çok otelde Su Forumu öncesi “çevre dostu nasıl olunur” eğitimi verdiklerini belirtti.

“Kolay su zamanı geçmişte kaldı!”

“Suyun sizlerin itinasına ihtiyacı var” diye vurgulayan Loic Fauchon, su kaynaklarının tükenmesiyle kolay su zamanının geçmişte kaldığını belirterek “Sanal su prensibini hesaba katma vakti geldi” diye konuştu. Fauchon, sözlerine şöyle devam etti: “Su ile ilişki, su üzerinde köprüler kurmak ve farklılıkların suda yakınlaşmasını sağlamakla olacak. Gezegenimizi su adına inşa edilen köprülerle kaplayalım. Aydın ve eko vatandaşlar olalım. ”

“2025 yılında susuzluğun her üç kişiden ikisini etkilemesi bekleniyor!”

İstanbul’un tarihin her döneminde içme suyu temini konusunda zor mücadelelerin yaşandığı bir yer olduğunu hatırlatan Kadir Topbaş ise, bu mücadelenin son yıllarda yaşanılan kuraklık ve iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi dolayısı ile sürdüğünü söyledi. Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri olarak 1 milyar insanın su sıkıntısı yaşadığını ifade eden Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya nüfusunun yüzde 40’ına denk gelen 2 milyar 6 milyon kişi de arıtılmış, sağlık açısından sakıncalı su tüketiyor. 2025 yılında susuzluğun her üç kişiden ikisini etkilemesi bekleniyor.Şu anda dünyada yaşayan 6,3 milyarlık nüfus, 2050’li yıllarda 9,1 milyara ulaştığında doğal kaynaklar adeta insanoğluna yetmez hale gelecektir. ”

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...

Gelecek perspektifinde “Risk Yönetimi”