KONGRE : Aylık Toplantı ve Fuar Haberleri Dergisi.


Amerika’dan dünyaya “Kelebek Etkisi”: Global Kriz ve Türkiye Turizmi’ne yansımaları…

Amerika’da bir kelebeğin kanat çırpmasının Avrupa'da fırtına kopmasına sebep olabilmesi diye tanımlanabilen “Kelebek Etkisi” gibi, Amerika’da başlayan kriz, tüm dünyada öngörülemeyen sonuçlar doğurdu. Global Kriz, tüm dünyayı etkilerken "Global Krizin Türkiye Turizmi'ne ve Kongre Turizmi’ne Etkileri"ni, konusunda uzman kişiler, Kongre Dergisi’ne anlattı.

Gerek toplantı dünyasında ses veren, gerekse kurumsal çalışmaları ile söz sahibi olan kişilere, belirsizliğin hüküm sürdüğü bir döneme imza atan global krizin, dünya ve Türkiye’deki turizme etkilerini nasıl değerlendirdiklerini ve krizin yansımalarıyla bu konuda ileriye yönelik planlarını sorduk.

Oteller, turizm, kongre ve organizasyon konusunda İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Genel Müdürü Handan Boyce, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel Genel Müdürü Zafer Alkaya, Calista Luxury Resort Hotel Belek Genel Müdürü Ali Kızıldağ ve Maritim Pine Beach Resort Genel Müdürü Ercan Çek Kongre Dergisi’ne görüşlerini aktardılar.

ICVB Genel Müdürü Handan Boyce: “Kongreler bu yıl da İstanbul’da sektörün yüzünü güldürecek, şehrin ekonomisine ve turizm aktivitesine önemli katkıda bulunacak.”


“2008 yılı dünya turizminde ortalama %2’lik bir büyüme ile neticelendi. Yılın ikinci yarısında birçok bölge ve ülkede büyüme eksi olarak gerçekleşti. Turizm sektörünün diğer sektörlere nazaran krize daha dayanıklı bir sektör olduğu gerçeğine rağmen, UNWTO tarafından yapılan tahminler 2009 yılında uluslararası turizmin büyüme oranını %0 ila eksi %2 oranında veriyor.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...

TYD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman: “Dünya Turizm Örgütü, 2009 yılındaki tablonun ekonomik gelişmelere bağlı olacağını tahmin etmektedir. ”

“Dünya turizmi 2008’in ilk yarısını da canlı geçirdikten sonra, global ekonomik krizin olumsuz etkilerini yaşamaya başlamıştır. Dünya turizmi 2007’de % 7 büyüyerek turist sayısı 847 milyona, turizm geliri 856 milyar dolara ulaşmıştır. 2008’in ilk yarısında % 5’lik bir büyüme yaşandıktan sonra, yılın ikinci yarısında özellikle yakıt maliyetlerindeki artışa paralel olarak yükselen fiyatlar nedeniyle talep gerilemesi yaşanmıştır. Son çeyrekte ise global ekonomik kriz, tüm sektörlerde olduğu gibi turizmi de olumsuz etkilemiştir.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...

Maritim Pine Beach Resort Genel Müdürü Ercan Çek: “Bütün krizlerin ortak noktası, bir gün mutlaka bitmeleridir.”

“Türkiye, ilk defa kendisinin sebep olmadığı bir ekonomik kriz ile mücadele ediyor ve bu krizin global olması, büyük çoğunluğu yabancı misafire bağlı olan turizm sektörümüzü kesinlikle olumsuz etkiliyor.

İngiltere ve Amerika ile başlayan mortgage krizi, Orta Avrupa’yı sarmış daha sonra Rusya, Doğu Avrupa ve eski Rus Cumhuriyetlerini de etkisi altına almış durumda.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...


Calista Luxury Resort Hotel Belek Genel Müdürü Ali Kızıldağ: “Karamsar bir öngörüm yok, aksine yaşanan krizi, fiyat kalite dengesindeki başarılı ürünümüzün pazarlama faaliyetlerini etkin kullanabilirsek fırsata çevirebileceğimize inanıyorum.”

“ 2008’in üçüncü çeyreğinde başta ABD de başlayıp Avrupa’ya yayılan mali kriz her gün yeni bir boyut kazanıyor. Şüphesizdir ki krizin sebep olacağı bu ekonomik evrim dünyada yeni ekonomik dengeler oluşturacak. Turizme düşen payın dünya çapında küçüleceği öngörülüyor. Ben de bu krizin dünyada turizm hareketini yaklaşık % 20 oranında gerileteceğini düşünüyorum.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...


Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Hotel Genel Müdürü Zafer Alkaya: “Stresten uzaklaşıp rahatlama ihtiyacı insanoğlunun vazgeçilmezi
olduğu için insanlar çok rahat hareket edemeseler de tatile mutlaka çıkacaklardır. ”

“Küresel kriz tüm dünyanın krizi olarak ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla her sektörü etkilediği gibi turizm sektörünü de etkilemiş olması kaçınılmazdır. Kriz sadece ekonomik kriz olmaktan çıkıp bir korku krizine dönüşmüş olduğu içindir ki insanlar her türlü harcamalarına önemli ölçüde sınırlar getirmektedirler.

Devamı Kongre Rehber Dergisi Mart-Nisan 2009 Sayısında...